Az Illesztés, mérés és összehasonlítás szomorúvá tesz. Klassz játék, de mindig emiatt tűnök retardnak az IQ-teszteken. Talán ilyennel kellett volna játszanom kiskoromban, persze, ha lett volna. Reméljük, az okosjátékokkal az emberek okosabb srácokat nevelnek majd fel :)
Szerencsénk van, mert a gyermekek esetében kifejezetten egyszerű az intelligencia mérése, hiszen az a mentális korból és a valós életkor hányadosából könnyen kiszámítható. Ha egy gyermek 4 évesen egy 8 éves szintjén beszél, számol rajzol stb., akkor az IQ-ja 200 (felnőttek esetében már nem lenne túl örvendetes az ilyesfajta analógia). Ha 4 évesen a 4 évesek (azaz kortársai) szintén teljesít, IQ-ja pontosan az átlag: 100. Mivel a gyermekek fejlődési üteme eltérő, gyakran előfordul, hogy hirtelen megelőzik kortársaikat, azután pedig lelassulnak, és a többiek beérik őket, de az is megtörténik, hogy egy-egy gyerek lassabban, vagy később "érik be", később viszont utoléri a hozzá hasonló korúakat - sőt, még le is körözi őket. Nem kell tehát elbízni magunkat, ha gyermekünk fejlettebb a többieknél, ám akkor se essünk kétségbe, ha kissé lemaradt.
Az intelligencia egyrészt örökölt, gének által meghatározott tulajdonság, másrészt viszont nagy szerepet játszik a gyermekkori környezet, az ösztönző közeg a további fejlődésében. Egész életünkben jellemző intelligenciahányadosunk körülbelül 17 éves korunkra alakul ki. Ebből is látható, hogy a megfelelő fejlődéshez minden egyes gyermeknek szüksége van erre a bizonyos ösztönző szellemi környezetre, a "tehetséges" gyerekekre pedig még inkább igaz, hogy rengeteg törődést, odafigyelést igényelnek.
Nem szabad azonban abba a hibába esnünk, hogy gyermekünket „zseninek" kikiáltva rögtön tesztekre, pszichológushoz és egyéb helyekre kezdjük hordani, úgy mutogatva szegényt, mint valami cirkuszi látványosságot. A túlzott szülői büszkeség miatt sokan hajlamosak olyat is belelátni gyermekükbe, ami igazából nincs is, és gyakran esnek abba a hibába, hogy gyermekükön keresztül akarják önmagukat vagy saját be nem teljesült álmaikat megvalósítani. Semmi sem árthat jobban egy gyereknek, mint ez! Soha ne raboljuk el a gyermekkorát, ne csináljunk belőle miniatűr, koravén felnőttet!
Az Illesztés, mérés és összehasonlításnak az a lényege, hogy kitöltsük a formákat a megfelelő számú kockával és adjuk össze a kockák számát. Segít a számfogalom gyakorlásában. A játék tartalma: 6 műanyag mintakártya egyik oldalán színes mintával, másik oldalán a minta körvonalával, 25 fakocka, tanári útmutató. Az Illesztés, mérés és összehasonlítás alkalmas egyéni fejlesztéshez, 5 éves kortól.