Az egyik amerikai sorozatban volt egyszer, hogy egy srác felnőttként ellátogatott a régi iskolájába, ahol kikezdett vele egy fiatal tanárnő. A képes ábécé előtt kezdtek csókolózni, a srác közben a szemével követte az ABC-t, aztán amikor az M, mint mamához ért, lefagyott és elszaladt. :)
Nos, ha mi nyugodtan megtanítjuk gyerekünknek a képes abécét, nem lesz ilyen gondja felnőttként! A Djeco Eduludo Betűk nevű okosjáték egy olyan betűpárosítós móka, amelynek segítségével összepárosíthatja a gyerek a kártyákat, a rajtuk szereplő tárgy kezdőbetűjével. A Djeco Eduludo Betűk segítségével könnyedén megtanítható az ábécé a kicsik számára is.
Van mostanában egy olyan elképzelés, hogy nem kell a gyerekeket a suli/ovi előtt számolásra és olvasásra otthon oktatni, hiszen anyuci jobb esetben nem tehetségesebb ebben egy szakképzett tanárnál. Mire a mostani 25-30 éveseknek lesznek gyerekei, addigra viszont a 480-ból 100 ponttal felvételt nyert „tanár nénik” lesznek a többségben az iskolákban. Ezért mostanság egyre érdemesebb megvenni az ilyen fajta okosjátékokat, és önmagunktól otthon nekiállni a kicsik oktatásának. Ezzel előnyben lesznek az iskolában, és mivel csak a betűket ismerik, de olvasni nem tudnak, unatkozni sem fognak, amíg a tanárok a többieket okítják.
A Djeco Eduludo Betűk játékban egész szavakat is kirakhatunk, amelyeknek minden betűjéhez kereshetünk aztán egy állatot vagy tárgyat, és össze tudjuk vele párosítani. Rakjuk ki pl. azt, hogy kis nyuszi. A k-hoz választhatunk egy k-val kezdődő tárgyas kártyat, pl. a kutyát. Ez lehetőséget ad arra, hogy a picinek elmondjuk, mi az a kutya, milyen hangot ad ki, és hogy mennyire veszélyesek is a kóbor kutyák. Tudják, mint ahogy a vicc tartja: Vettem a gyereknek egy kismacis mesefilmet, meg egy dokumentumfilmet a medvetámadásokról, hogy ne higgye, hogy a maci és az ember legjobb barátok. :) Ezután az i betűről beszélhetünk, pl. Ica néni a bölcsis néni. Próbáljuk meg nem használni az elvált, megkeseredett vagy öregasszony szavakat, mert a gyerek még nem érti a poént. :)
És így mehetünk végig az összes betűn, megtanítva a gyereket a betűkre, a tárgyakra, a formákra, és a szavak összetételére, esetleg későbbi elolvasására is. Bővíteni is tudjuk a szókincsét. Az unokahúgomnak pl. van egy könyve (kisbabáknak szól), az a címe, hogy Állatok, és sorakozik benne a cica, kutya, maci, nyuszi és a végén a leggyakoribb, a CERKÓFMAJOM...